E-Ticaret Siteleri İçin SSL Önemi

Age Dijital Ajans Bg
blog

E-Ticaret Siteleri İçin SSL Önemi

Kategori: E-Ticaret Hakkında

SSL Nedir, Önemi

Öncelikle ”SSl nedir?” Bir açıklamasını yapmayla başlamak gerekir. SSL “Secure Socets Layer” İngilizce kelimesinin kısaltmasıdır. Güvenli giriş katmanı olarak Türkçeye çevirebileceğimiz kelime aslında içine pek çok şeyi barındırıyor. Bu sertifika sayesinde sertifikaya ait site ile kullanıcının bilgisayarı arasında güvenli bir bağlantı oluşturuluyor. Bu oluşturulan bağlantı bir çeşit şifreleme ile oluşturulduğundan site ile kullanıcının kurduğu bağlantı arasına 3. Kişiler asla giremiyor.

Bu sayede kredi kartı ya da banka bilgileri gibi kullanıcıya ait özel bilgiler asla 3. kişilerin eline ulaşamıyor anlamına geliyor. Bu sistemi çalıştırmak için kullandığınız internet barındırma hizmeti veren şirketin bu hizmeti desteklemesi gerekiyor. Sertifika dilerseniz kullandığınız hosting şirketinden ya da direk olarak sertifikayı veren şirketlerden alınabiliyor. Ayrıca bir ajansla çalışırsanız sertifika almak ve kullanmak için size daha faydalı olabilirler

 SSL Nasıl Gerçekleşiyor?

Bu işlemlerin nasıl gerçekleştiğine bir göz atalım. Öncelikle tarayıcı çubuğuna https://alanadi.com diye bir adres girdiniz. Enter’e bastığınız andan itibaren tarayacı sunucuya bu oturumun güvenli olduğunu ve sertifika sağlayıcısından bilgilerinin doğrulamasını ister. Sertifika sağlayıcı şirket internet adresi doğrular, tarih bilgilerini doğrular ve her şey yolundaysa adres çubuğunun başında yeşil alanda kilit, firmaya ait logo ya da isim gözükür. Yolunda gitmeyen bir şey varsa yeni nesil tarayıcılar durumu fark ederek sizi uyarırlar. Bunu test etmek için bilgisayarınızın tarih bilgilerini değiştirip sertifikalı bir siteye girmeyi deneyin. Tarayıcınız siteye girmemeniz için sizi uyaracaktır.

SSL sertifikaları da birkaç çeşitten oluşuyor. Eğer sadece kullanıcı güvenini sağlamak ve Google da üst sıralarda yer almak için sertifika alacaksanız tercihiniz DV (Domain Validation) türündeki nispeten daha ucuz olan sertifikadan almanız gerekiyor.

Eğer bir kurumu temsil edecek ya da e-ticaret sitesi için sertifika almak istiyorsanız OV(Organization Validation) türündeki sertifika seçmeniz gerekiyor. Bu sayede sertifikanızda şirket bilgileriniz yer alır. Fiyatı yüksek olmakla beraber DV sertifikanın tüm özelliklerini de barındırmaktadır.

Son olarak EV(Extended Validation) türü sertifikalar daha önce anlatılan her iki sertifikanın tüm özelliklerini de barındırmaktadır. Bu sertifikanın OV sertifikalarından farkı ise adres çubuğu üzerinde sertifikaya sahip olan şirketin unvanı ve ülke kodunu göstermesidir.

 SSL Sertifikası Önemi Nedir?

Bu bilgiler ışığında kısaca ”SSL nedir?” sorusunun cevaplarını aradık. Şimdi kısaca neden SSL önemi konusuna kısaca göz atalım. SSL önemi konusunda baktığınızda ilk olarak güvenlik göze çarpıyor. Güvenlik önemli çünkü güvenliği sağlanmamış bir siteye kredi kartı bilgilerinizi vermemelisiniz. Ayrıca yapılan araştırmalarda internet kullanıcılarının %84 ünün veri güvenliği sağlanmamış bir siteden alış veriş yapmadıkları saptanmış. Eğer çevirim içi hizmetler veriyorsanız müşterilerinizin güvenini kazanmak için sertifika sahibi olmanız gerekiyor.

Bunun dışında son zamanlardaki Google algoritmasındaki değişiklikler ile Google sertifikaya sahip internet sitelerinin daha yukarlarda gösterme kararı aldı. Yani bir e-ticaret sitesi olmasanız bile sertifikaya ihtiyacınız var. Google her zaman için kullanıcılar ilk plana aldığı için güvenlikli siteleri diğer sitelerden ayrı tutuyor ve sertifika sahibi internet sitelerini sıralamada daha üste alıyor.